Sonunda bu da oldu! Danışman Mehmet Uçum'dan Erdoğan'a muhalefet

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüzde 40+1 hakkında kapı aralayan sözlerine ilk muhalefet bizzat danışmanından geldi. Mehmet Uçum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a muhalefet edercesine bir tweet attı.

Türkiye 02.10.2019, 22:58 03.10.2019, 14:01
Sonunda bu da oldu! Danışman Mehmet Uçum'dan Erdoğan'a muhalefet

Faruk Çelik’in gündeme taşıdığı 40+1 meselesine Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamayla kapı aralamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 40+1 tartışmalarında serin bir duruş sergileyerek ihtimallerin değerlendirilebileceğini söyledi.

Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı son açıklamayı hatırlayalım:

“40 artı 1’e ihtiyacımız yok, biz 50 artı 1’i her koşulda alırız mı diyorsunuz?” sorusunu Erdoğan, “Hayır, böyle bir sorgulamaya da girmem, yani böyle bir teklif kimden geliyor? Medyadan geliyorsa o ayrı bir konu ama bu iş parlamentonun işidir. Parlamentoda da bu işlerle ilgilenen kimdir, muhalefettir. Muhalefet böyle bir teklifi getirir, orada bu tartışılır.“

Erdoğan’a itiraz ise çok garip bir şekilde kendi danışmanından geldi. Can Paker’e en yakın isimlerden biri olan aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da başdanışmanlığını yapan Mehmet Uçum, Erdoğan’ın söylediklerine adeta itiraz ederek 40+1 tartışmalarına ilişkin şu garip açıklamayı yaptı:

"Cumhurbaşkanı seçiminde %50+1 oy kuralı Türkiye’nin toplumsal ve siyasal istikrarının temelidir. Halkın 50+1’le hiç bir sorunu yoktur tam tersine bu norm siyasal sistem işleyişinin tamamen halk iradesine dayanmasının temel güvencesidir. Siyaset halk için yapılır, halka rağmen değil."

Yorumlar (0)
19°
açık