Kamuoyundan gizlenen anket! Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan'ın 2 puan önünde

Karar yazarı Hakan Albayrak bugün köşesinde "Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan neden birlikte değil" sorusunu irdeledi.

Türkiye 26.09.2019, 13:53
Kamuoyundan gizlenen anket! Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan'ın 2 puan önünde

"Davutoğlu ve Babacan niye ayrı" başlıklı bir yazı kaleme alan Hakan Albayrak, kamuoyuna sonucu açıklanmayan bir ankette "Ahmet Davutoğlu'na oy verir misiniz" sorusuna evet yanıtı verenlerin oranının yüzde 9 Babacan içinse bu oranın yüzde 7 olduğunu belirtti.

İşte Hakan Albayrak'ın Davutoğlu ile Babacan'ın ayrı partilerde siyaset yapmak durumunda olmaları üzerine fikir jimnastiği yaptığı o yazısı...

Davutoğlu, youtube’daki Bidebunuizle programında bu ayrılığın sebebi sorulduğunda “Ben de bilmiyorum ve anlam veremiyorum” demişti.

Çok sevdiği, saydığı, takdir ettiği Babacan ve arkadaşlarıyla beraber olmak için aylarca çabalamış, fakat beyhude.

Liderlik konusunda bir anlaşmazlık mı vardı?

Ciddi siyasi görüş farklılıkları mı ortaya çıkmıştı?

Ne biri ne öteki diyor Davutoğlu: “Aramızdaki ayrılık, genel başkanlık ya da aradaki görüş ayrılığı sebebiyle de değildir.”

Kulislere vakıf olanların zaten bildiği gibi; beraberlik, Babacan’ın etrafındaki bazı kimselerin Davutoğlu’na rezervi yüzünden gerçekleşemedi ve gerçekleşemiyor.

Bu rezervin sebebini kamuoyuna nasıl anlatacakları merak konusu.

Babacan’ın Karar’a verdiği mülakattaki açıklama, aslında açıklama filan değil.

Davutoğlu ile dost olduklarını vurguladıktan sonra "Ancak siyasetteki önceliklerimiz, izlediğimiz yöntem ve üslup oldukça farklı” dedi Babacan.

Halbuki yeni bir harekete niye gerek duyduklarını izah ederken zikrettiği siyasi öncelikler (özgürlük, adalet, akılcı ekonomi yönetimi vs, vs, vs), Davutoğlu’nun “manifesto”sundakilerle yüzde yüz örtüşüyor.

“Yöntem”den istişare prensibine riayeti anlayacaksak, o da iki hareketin müştereği.

Ve Babacan tüm toplum kesimlerini kucaklayacak çoğulcu bir hareketten söz ettiğine göre, o harekette üslup farklılıklarına tahammülsüzlük düşünülemez.

Aynı tornadan çıkmış kimselerden müteşekkil bir kadroyla çoğulculuk mu olur?

Neyse işte…

İkisinin yolları şimdilik ayrı ve belki bunda da bir hayır vardır.

Bidebunuizle’deki mülakatta “Ben beraber olabilmek için elimden geleni yaptım. Şu anda da bu bir süreçtir. Önümüzdeki dönem neyi gösterir bilemem” diyen Davutoğlu ve arkadaşları, beraberliğe hâlâ şans tanımakla beraber, mevcut durumun gereğini yapıyor, kendi yollarını çiziyorlar.

Ciddi bir kamuoyu araştırma şirketi tarafından son üç ayda yapılan ve müşteriye mahsus olduğu için sonuçları kamuoyuna açıklanmayan iki ayrı ankette “Davutoğlu’nun kuracağı partiye oy vermeyi düşünür müsünüz?” sorusuna olumlu cevap verenlerin ortalaması yüzde 8'in üzerinde imiş; öyleyse bu yol bereketli bir yol olacağa benziyor.

Daha ortada parti yokken yüzde 8-9…

İşittiğimize göre söz konusu anketlerde “Babacan’ın kuracağı partiye” destek de bu bakımdan hiç azımsanacak gibi değil; yüzde 6-7 civarında.

Ve dünya dönmeye devam ediyor.

Siyasette alternatifsizlik çürüme getirir.

Muhafazakâr taban, bidayetteki ilkelerinden uzaklaşan AK Parti’ye mahkûm edilemez.

Türkiye de AK Parti – CHP diyalektiğine mahkûm edilemez.

Bir taraftan Davutoğlu ve arkadaşlarının yeni partisi, öbür taraftan Babacan ve arkadaşlarının yeni partisi, siyasete yeni bir soluk getirerek bizi bu kısırlıktan kurtarmaya aday.

Beraber olsalar belki solukları daha kuvvetli olur, ama belki de ayrı olunca daha geniş bir potansiyele hitap edecekler; dediğimiz gibi, hayırlısı…

Her halükârda hoş gelip sefa getiriyorlar.

AK Parti’de ısrar edenlerimiz de konuya böyle yaklaşmalı, ‘Umulur ki bu yeni partilerin tazyikiyle AK Parti kendine çekidüzen verir. Olmadı mı? Bari iktidar değişikliği kaçınılmaz hale geldiğinde bizim içimizden çıkmış alternatif adayları bulunsun’ demeli.

Yorumlar (5)
yavuz 3 hafta önce
saçmalık davutoğluna yakınsınız diye yanlış haber yaptınızı düşünüyorum bu gün seçim olsun babacan 8-9 alabilir ancak davutoğlu 3 geçemez sürekli istifaların olması davutoğlu döneminde kadrolaşan kişilerden başkası değil
Haluk Ziya 4 hafta önce
Yalancının :DD
Mehmet 3 hafta önce
Aynen böyle olduğunu düşünüyorum hatta daha fazlası var. Ahmet Hoca bu memlekete başbakanlık yapmış 2 genel seçimde genel başkanlık ve başbakanlık yapmış bir isim. Ak parti seçimlerinin en yüksek oyu alan başbakanı ve genel başkanı. Seçilmiş son başbakan. Ülkrnin her yerinde tabandan destek var. Ali babacan iyi bir bakan ve başbakan yardımcısı olduğunu biliyoruz. Henüz liderliğini görmüş değiliz. İpleri arkada Abdullah Gül ün elinde önde Beşir Atalay ın elinde. Millet kukla istemiyor lider istiyor. Yıllarca binali den çok çekti bu ülke bir binali daha çıkmasın. Tabanda karşılığı 3 veya beş çıkıp lider olsun başkasının maşası değil. Hoca şu anda 8 10 bandında birde partiyi kursun da görün...
yavuz 3 hafta önce
davutoğlunun liderliğini nerde gördünüz acaba yoksa siz vezirlere lider mi demektesiniz hakkaniyetli olalım davutoğlu seçilmiş bir başbakan değildir atanmıştır ve halkta karşılığı yoktur hiç akp ye oy vermemiş biri olarak davutoğlunu başbakan olmadan önce beğenirdim ancak olduktan sonra gördüm ki taklitler ancak aslını yaşatır ses tonunu değiştirip erdoğana benzemeye çalışması abuna bir işarettir eğer seçim olur partiler kurulur ve herşey netleşirse buradaki yorumlarınıza tekrar cevap vermek isterim
REİS21 3 hafta önce
babacanda liderlik vasfı %0 iyi bir ekonomist ona sözümüz yok amma liderlik farklı birşey şeyh uçurmaz murid uçuru derler ya babacanı abdullah gül tarihin derin çöplüğüne uçaracağından hiç bir şüphem yok Ahmet davutoğlunda hem liderlik vasfı var hemde bilgi birikimiyle sarayın kraliyet ailesini cebinden çıkarır bundan dolayı abdullah gül ahmet hocayı istediği şekilde yönetemiyeceği için babacanı kullanıyor yazık ikinci bir saadet senfonisi olacak bıraksın artık bu hırsı ahmet hoca ile babacanın hareket etmemesinin tek sorumlusu abdullah güldür bu vebal ona yeter yazıklar olsun.
21°
parçalı az bulutlu