Eski Zaman gazetesi yazarı Naci Bostancı: KHK'lılara af yok

Mahkemenin 'suçu yoktur' dediği KHK'lılar hakkında açıklama yapan eski Zaman gazetesi yazarı Naci Bostancı, KHK'lılar için affın söz konusu olamayacağını belirtti.

Türkiye 02.10.2019, 22:45
Eski Zaman gazetesi yazarı Naci Bostancı: KHK'lılara af yok

Yargı paketinde "15 Temmuz sonrası işten atılan KHK'lılara af" konusunun yer almayacağı belirtildi. AK Parti Grup Başkanvekili ve Zaman gazetesinin eski yazarı Naci Bostancı, Meclis'in açılış gününde, KHK'lılar ve af konusu hakkında "Öyle bir şey olmaz" dedi.

Bostancı, özel bir televizyonda gazetecinin "KHK'lılara af gelecek mi?" sorusuna şu şekilde cevap verdi:

"Öyle bir şey olmaz. Bu işin propagandası ile hukuk temelindeki uygulaması, şüphesiz birbirinden farklı olacaktır. KHK'lılar diye bir grup yok. Çok farklı nitelikler taşıyan insanlar var. Kimisine ilişkin delil bulunamamış beraat etmiş ama devlet aklında bir şüphe kalmış, onunla çalışmak istemiyor mesela. Kimisi için, hakikaten herhangi bir bir şey yok, tanıklar üzerinden suçlamalar olmuş... Bunları birbirinden ayırmak için mekanizmalar kurduk. Bunlar kolay işler değil. Terörle mücadele ediyorsun, ucu bucağı belli olmayan bir örgütle mücadele ediyorsun."

AK Parti hazırladığı yargı reformunu Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile paylaşmıştı.

CHP: KHK'lılar göreve iadesi şart

CHP de adil yargılanma ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik olarak kanun değişikliği gereklilikleri üzerinde bir çalışma yürütüyor.

CHP Genel Başkan yardımcısı Muharrem Erkek, euronews'e yaptığı değerlendirmede yargı reformunda af konusunun önemine dikkat çekmişti.

Erkek’e göre, hakkında soruşturma bulunmayan, soruşturma olup da takipsizlik kararı verilmiş olan ve davası görülüp beraat etmiş olan tüm KHK’lıların göreve iade edilmesi şart: “İnfaz sisteminde de değişiklik olabilir; zira cezaevleri doldu taştı. Denetimli serbestlik süresi artırılabilir. Belli suçlar dışında af düzenlemesini de CHP olarak değerlendiririz. Ancak dokuz aydır tüm paydaşlarla çalıştığını ileri süren hükümetten halen bu konularda bize bir teklif sunulmadı”

125 fazla memura pasaport yasağı

KHK’lıların durumunun yeni yargı paketinde gündeme geleceğine dair kulis bilgileri de söz konusu.

Adalet Bakanlığı’nın KHK ile ihraç edilmesine rağmen suçsuzluğu yargı aşamasında kanıtlananların kamuda belirlenen pozisyonlarda işe dönüşüne ve pasaportlarının iadesine olanak tanıyan bir düzenleme üzerinde çalıştığı gelen bilgiler arasında.

Olağanüstü hal döneminde çıkarılan KHK'larla ihraç edilen 125 binden fazla kamu çalışanına pasaport yasağı da uygulanmaktaydı.

Yorumlar (0)
21°
parçalı az bulutlu