Erdoğan Esed iddialarına yanıt verdi: Bizi hiç tanımamışlar

Rusya'nın Türkiye ile Suriye'yi aynı masaya oturtmak istediğini belirtmesinden kısa süre sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş Beşşar Esed açıklaması geldi.

Türkiye 10.10.2019, 19:19
Erdoğan Esed iddialarına yanıt verdi: Bizi hiç tanımamışlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de yüz binlerce sivilin katili Beşşar Esed ile görüşme olup olmayacağına dair açıklama yaptı.

Sırbistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Beşşar Esed ile görüşüp görüşmeyeceği konusuna dair kritik açıklamalarda bulundu. Erdoğan, diktatör Esed ile kendisinin görüşmesinin mümkün olmadığını kaydertti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a CHP’nin Suriye konferansı ve Esad ile iletişim kurma çağrıları da soruldu. Erdoğan şu cevabı verdi:

"Demek bu arkadaşlar bizi hiç tanımamış. Suriye’de bugüne kadar 1 milyona yakın insan hayatını kaybetmiş, 12 milyon göçmen var. 1 milyon insanın öldürüldüğü Suriye’de nasıl olacak da el ele resim vereceğiz. Kılıçdaroğlu, sadece buradaki 3.6 milyon insanı görmüyor mu? Bu mülteciler buraya turistik seyahate gelmediler. Bunların kendi topraklarından kaçmalarına vesile olan insanla nasıl bunları konuşuruz? Ben kendim konuşmam o ayrı mesele. İstihbarat örgütlerimiz birbirleriyle görüşmelerini yapıyorlar. Niye? Bölgenin refahı ve huzura kavuşması için. Ama kalkıp da Esad’ı temize çıkarmak için gayret sarf etmek en az onun kadar büyük bir vebalin altına girmektir."

Yorumlar (0)
21°
açık